Używaj swojego smartphona bez poczucia winy! [10 aplikacji do ściągnięcia na już]

Sprawdź ile czasu spędzasz na swoim smartphonie… Przerażające, prawda? Zamiast mechanicznego scrollowania facebooka może ciekawiej będzie sprawdzić jak wyglądałaby Mona Lisa na ścianie w salonie, albo do jakiego słynnego portretu jesteś podobna/y? A może rywalizacja ze znajomymi w quizach? Polecam pobranie kilku inspirujących aplikacji o sztuce! Pomyśleliście kiedyś o telefonie jako o źródle wizualnych natchnień? Jako o źródle pożytecznej wiedzy o sztuce, ale i historyczno-sztucznej rozrywki? Teraz już pomyślicie!

[read more]

Google Arts&Culture
Zdecydowane nr 1! To taka aplikacja, gdzie nie wiem od czego zacząć eksplorowanie, jest tak ciekawie! Aplikacja mobilna jest dostępna na oba systemy operacyjne, Android i iOS. Znajdziemy tu ponad 30 wirtualnych wycieczek i 150 interaktywnych wystaw w takich muzeach jak Pałac wersalski, Galeria Uffizi czy Galerię Trietiakowską i Ermitaż. Umożliwia ona również przeglądanie obrazów o najwyższej jakości, jak i przeszukiwanie kolekcji: nie tylko po gatunkach, czasie powstania, muzeach i ich lokalizacjach, technice wykonania dzieła i nurtach, w których one powstawały, ale także po powiązanych wydarzeniach historycznych i po kolorach występujących w obrazach. Oprócz tego aplikacja Art&Culture daje nam dostęp do ogromnych zbiorów artykułów (często uzupełnianych materiałami wideo) o sztuce, oraz specjalnych kolekcji tematycznych, co czyni ją przyjacielem nie tylko historyka sztuki a także amatora pełnego chęci do poznawania kolekcji sztuki z całego świata, z niemal
każdego zakątka naszego globu.

*Aplikacja dostępna w języku polskim i posiada najwięcej obrazów (oraz muzeów) z Polski ze wszystkich aplikacji m.in. z Muzeum Pałacu w Wilanowie, Zamku Królewskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi. Muzeum Historii Polski.

Oto jedna z ciekawych funkcji w tej aplikacji – „Art Selfie”. Porównano moją twarz do tych z portretów w muzeach na całym świecie, szukając sobowtóra.

Tak mnie widzi ta aplikacja. Bez makijażu, w niedzielne, leniwe popołudnie w 76% jestem jak żyjąca w XVII w. Amalia van Solms

______________________________________________

DailyArt 
DailyArt to darmowa aplikacja, która, jak sama nazwa mówi, daje nam dzienną
dawkę sztuki. Dokładniej – polega to na tym, że po pobraniu aplikacja codziennie
pokazuje nam inne dzieło. Jest ono zawsze szczegółowo opisane, razem z techniką
wykonania, interpretacją oraz informacją o tym, gdzie aktualnie znajduje się dany
obraz czy rzeźba. Aplikacja ta szczyci się posiadaniem kolekcji ponad 2500 dzieł sztuki,
780 biografii artystów i informacje o ponad 500 kolekcjach muzealnych.
Spodoba się ona wszystkim tym, którzy interesują się sztuką, a zwłaszcza malarstwem – a nawet i tym, którzy chcieliby po prostu pooglądać licznie zgromadzone obrazy zaliczane do klasyki. 
Dostępna jest już zarówno na iOS jak i na Androida.
*Dostępna jest również wersja w języku polskim

________________________________________________


Smartify 
Stworzona przez specjalistów z Royal Academy of Arts w Londynie -nazywana w skrócie „Shazam’em dla świata sztuki”, aplikacja ta rozpoznaje znane obrazy za pomocą aparatu fotograficznego i prezentuje ich opisy oraz informacje o tym, w jakim muzeum znajduje się oryginał. Niestety aplikacja rozpoznaje na razie tylko obrazy znajdujące się w jej bazie danych. Poza funkcją rozpoznawania możemy przeglądać najważniejsze obrazy z wybranych muzeów oraz otrzymać podstawowe informacje o samej instytucji i jej kolekcji. Smartify świetnie przyda się w szkole, podczas wycieczki czy w przypadku czystej ciekawości dotyczącej nieznanego nam wcześniej dzieła sztuki. Plusem jest również to, że wydrukowane obrazy można odczytywać jak kody QR.
Smartify działa zarówno na iPhonach, jak i w systemie Android.
*Aplikacja jest anglojęzyczna

______________________________________________


Art-droid 
Podręczna encyklopedia obrazów, która bazuje na informacjach ze strony Wikiart, która od lat zbierała informacje o historii malarstwa. Znaleźć w niej można znaczącą kolekcję obrazów, wraz z krótkimi opisami. Aplikacja Art -droid umożliwia również wyszukiwanie twórców według kraju pochodzenia, okresu twórczości, gatunku, ruchu artystycznego czy szkoły malarstwa itd.
Z powodzeniem można traktować ją jako podręczną artystyczną bazę nazwisk i dzieł, które możemy łatwo wyszukać za pomocą rozmaitych kryteriów. Jedynym minusem może być to, że jest ona dostępna na razie tylko na system operacyjny Android. W przeciwieństwie do innych aplikacji, dzięki Art -droid możemy także bezproblemowo i legalnie pobrać interesujące nas obrazy. 
*Aplikacja jest anglojęzyczna

______________________________________________

Artsy 
W skrócie miejsce, gdzie artyści mogą sprzedawać swoje dzieła, a Ty możesz je
kupić. Ciekawa aplikacja działająca jak rynek sztuki łącząca prezentacje sztuki historycznej i współczesnej z możliwością jej zakupu, łączy osoby zainteresowane podziwianiem obrazów oraz artystów. W aplikacji tej znajdziemy ponad 300 000 dzieł, które są opisywane dzięki Art Genome Project, bardzo nowoczesnej technologii klasyfikacji sztuki, która ułatwia wyszukiwanie i odkrywanie połączeń, ciekawostek czy rzeczy bezpośrednio łączących artystów i ich dzieła. Rezultaty pracy Artsy dostępna są jako
otwarte oprogramowanie.
Aplikacja Artsy Dostępna jest jedynie na iOS.
*Aplikacja jest anglojęzyczna

______________________________________________

Sztuka-Obrazy mistrzów
Aplikacja Sztuka-Obrazy mistrzów pomaga wkroczyć w ekscytujący świat sztuki znanych obrazów światowych mistrzów takich jak Van Gogh, Michał Anioł, Klimt, Rembrandt, Mucha, Degas, Leonardo Da Vinci, Malczewski, Matejko i wielu innych. „Dziewczyna z perłą”, „Mona Lisa”, „Pocałunek”, „Panna Lala w cyrku Fernanda”, „Ostatnia wieczerza”, „Krzyk”, to tylko niektóre z obrazów które będziesz mógł podziwiać (także offline). W trakcie oglądania obrazów, istnieje również możliwość posłuchania historii owego obrazu, co jest możliwe dzięki wbudowanej funkcji lektora. Plusem jest także
możliwość pobrania oglądanego obrazu. Oprócz praktycznej wiedzy z zakresu historii sztuki Sztuka-Obrazy mistrzów oferuje także okazje sprawdzenia się w quizie. Aplikacja oferuje 3 tryby testu, od normalnego aż po ‘miłośnika sztuki’, gdzie pierwszy błąd eliminuje Cię z gry. Aplikacja jest dostępna jedynie na system operacyjny Android.
*Aplikacja jest polskojęzyczna

______________________________________________

ArtPassport
Wielokrotnie nagradzana aplikacja, która na pewno zainteresuje wielbicieli sztuki współczesnej. Dzięki tej aplikacji zwiedzicie najlepsze galerie w Londynie, Nowym Yorku czy nawet Reykjaviku. Niesamowitym plusem jak i udogodnieniem aplikacji ArtPassport jest możliwość spacerów 360° podczas, których można zwiedzić najnowsze wystawy i oglądać aktualne wydarzenia kulturalne. Została wybrana przez TIME jako jedna z 25 najlepszych aplikacji w pierwszych pięciu miesiącach 2017 r., a w 2018 r. została ona również nominowana do nagrody Webby.
Aplikacja jest dostępna na system operacyjny iOS i Android.
*Aplikacja jest anglojęzyczna

______________________________________________

Guides4Art – przewodnik po muzeum
Guides4Art to osobisty przewodnik po muzeum w telefonie. Aplikacja ta oferuje nam poznanie ponad 1400 muzeów w Polsce i na świecie, bez wypożyczenia audio przewodników i informatorów. Dzięki Guides4Art możemy sprawdzić muzea w naszej okolicy, wyznaczyć trasę i już zwiedzać. Nazywana przez autora osobistym przewodnikiem muzealnym w smartfonie sprawdzi się idealnie podczas wycieczek do muzeów i w czasie wakacji. Oferuje nam ona również możliwość sprawdzenia aktualnych wystaw, zapoznania się
z wydarzeniami kulturalnymi i znalezieniem informacji określanych jako ‘niezbędne’ do zwiedzenia.
Aplikacja jest dostępna na system operacyjny iOS i Android
*Aplikacja jest polskojęzyczna

______________________________________________

MOCAK
Aplikacja mobilna przygotowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, która ułatwia zwiedzającym zaplanowanie wizyty w MOCAKu oraz spełnia funkcję przewodnika po ekspozycji. Jest ona również niesamowitą przeprawą po polskiej i nie tylko, kwintesencji sztuki nowoczesnej. Wszystkie prace prezentowane na ekspozycji można znaleźć w aplikacji, a dla kilkudziesięciu z nich zostały przygotowane dodatkowe informacje i zdjęcia. Interaktywna mapa ułatwi poruszanie się po budynku Muzeum. Nawigacja odbywa się za pomocą kodów QR oraz innowacyjnych urządzeń HG Beacon, dzięki którym użytkownik, zbliżając się do danej pracy, otrzymuje powiadomienie z dodatkowymi informacjami na jej temat.
Aplikacja mobilna jest dostępna na systemy Android, iOS.
*Aplikacja jest zarówno polskojęzyczna jak i anglojęzyczna

______________________________________________

Quiz Sztuki po Polsku
Quiz Sztuki po Polsku to test-quiz wiedzy z zakresu historii sztuki. Aplikacja ta
zawiera wiele ciekawostek, a także pokaźną porcje artystycznej wiedzy. Quiz polega na przyporządkowaniu dzieł do epok oraz artystów. Quiz Sztuki jest bogaty w materiały wizualne, które umilą podróż do świata sztuki. Po rozwiązaniu wszystkich tworzących quiz pytań otrzymasz certyfikat.
Quiz Sztuki jest dostępny w 14 różnych językach: arabski, bułgarski, chiński, chorwacki, angielski, francuski, niemiecki, włoski, polski, portugalski, rosyjski, serbski, hiszpański i tajski. Zawiera również wskazówki, które pomogą, Ci, jeśli utkniesz przy jednym z pytań, oraz funkcje pominięcia pytania, jeśli jest ono zbyt trudne.
Aplikacja jest dostępna jedynie na system operacyjny Android.
*Aplikacja jest polskojęzyczna

Podobało Ci się? Bądźmy na bieżąco! Zapisz się do newslettera!

[newsletter_form type=”minimal” lists=”undefined” button_color=”undefined”]

[/read]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *