Wywiad z laureatką Olimpiady Artystycznej – Julią Dudek

Indeks na uczelnię i zwolnienie z matury z historii sztuki? Da się zrobić, ale jak? Odpowiedź jest prosta: Olimpiada Artystyczna, ale prosta nie jest droga, którą trzeba przejść, by odnieść sukces. Każdego roku do Olimpiady przystępuje około 2000 uczniów z terenu całego kraju, a do finału dochodzi około 100 osób. Spośród finalistów Komitet Główny, w skład którego wchodzą wybitni specjaliści w dziedzinie historii sztuki wyłania około 16 laureatów. 

[read more]


Do tegorocznej, 45. edycji Olimpiady Artystycznej przystąpiła Julia Dudek, uczennica II klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, uczęszczająca również na kurs historii sztuki, który prowadzę w Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana w Krakowie. Z dumą mogę napisać, że Julia wykazała się niezwykłą wiedzą, pasją i zaangażowaniem przechodząc 3 etapy Olimpiady, finalnie uzyskując tytuł LAUREATKI! To nie wszystko – Julia uplasowała się na 8 miejscu w Polsce! Zapraszam do przeczytania wywiadu z tą zdolną osobą.


Julia, skąd u Ciebie decyzja o udziale w Olimpiadzie Artystycznej?
Przede wszystkim zależało mi na zdobyciu tytułu finalisty, który zwalnia z rozszerzonej matury. Dodatkowo interesuję się historią sztuki od dawna więc wiedziałam, że udział w olimpiadzie będzie doskonałą możliwością na poszerzenie mojej wiedzy.

W jaki sposób uczyłaś się do olimpiady?
Uczyłam się bardzo dużo. Przygotowania do olimpiady to ciągła kilkumiesięczna praca, której trzeba się poświęcić każdego dnia. Osobiście uważam, że najważniejsze jest by ciągle otaczać się informacjami związanymi ze sztuką i w taki sposób poszerzać sukcesywnie swoją wiedzę.

Komu polecasz udział w Olimpiadzie Artystycznej?
Udział w olimpiadzie polecam każdemu komu zależy na poszerzaniu swojej wiedzy z dziedziny sztuki. Przygotowania do olimpiady wiążą się z wieloma godzinami spędzonymi nad książkami, dlatego bardzo ważne jest by dla uczestnika nauka była przyjemnością, a nie przymusem.

Julia Dudek

Co dał Ci udział w Olimpiadzie?
Przede wszystkim Olimpiada zwalnia każdego finalistę z matury, co zdecydowanie ułatwia proces rekrutacji na najlepsze uczelnie w Polsce. Oprócz tego znacząco poszerzyłam swoją wiedzę czego na pewno w takim stopniu nie dały by mi jedynie przygotowania pod maturę.

Jak godziłaś czas przygotowań do olimpiady z czasem codziennych obowiązków i nauki do szkoły?
Na czas olimpiady musiałam odpuścić codzienną naukę do szkoły i całkowicie poświęcić się historii sztuki, szczególnie zważywszy na fakt, że w mojej klasie nie mam rozszerzenia z tego przedmiotu. W głównej mierze przygotowywałam się sama, dlatego szczególnie wiele czasu i siły musiałam poświecić by w nie całe pół roku nauczyć się całej historii sztuki omalże od zera.

Który etap olimpiady był dla Ciebie najtrudniejszy?
Każdy tak naprawdę był dla mnie tak samo dużym wyzwaniem, ponieważ sukcesywnie zdobywając wiedzę wzrastał poziom pytań. Informacje, które na trzecim etapie były dla mnie oczywiste, na samym początku były bardzo szczegółową wiedzą. Jednak najbardziej stresowałam się ostatnim etapem ustnym, w którym byłam pytana przez pięcioosobową komisję z tzw. tematu własnego, który w moim przypadku brzmiał „Kobiety w sztuce Gustawa Klimta” .


Skąd u Ciebie pasja do historii sztuki?
Prawdopodobnie pasję do historii sztuki zaszczepiła we mnie moja babcia, która w dzieciństwie zmuszała mnie do chodzenia na wystawy muzealne. W końcu naprawdę to polubiłam i zaczęłam sama rozwijać się w tym kierunku.

Wyjątkowa, zdalna edycja OA związana z sytuacją epidemiczną.
Źródło: Facebook Olimpiada Artystyczna

Masz jakieś rady dla przyszłych olimpijczyków? Jak rozplanować naukę, jak do tego podejść?
Naukę trzeba zacząć na pewno bardzo wcześnie. Na początku warto sięgnąć po podstawowe lektury jak „Sztuka i czas”, następnie „Sztuka cenniejsza niż złoto”. Później szczerze mówiąc polecam czytać dosłownie wszystko – artykuły, ciekawostki, książki. Warto oglądać także filmy, szczególnie mogę polecić angielskie materiały dostępne na youtubie m.in Khanacademy.

Czy swoją przyszłość wiążesz z tym sukcesem ?
Obecnie planuję złożyć dokumenty na zagraniczne uczelnie architektoniczne. Mimo, że Olimpiada nie daje mi indeksu akurat na te uniwersytety to zdecydowanie sukces ten jest bardzo dobrze widziany podczas procesu rekrutacji.



Jak zgłosić się na Olimpiadę? Kiedy odbywają się eliminacje? Napisz do mnie na fanpage fb Twardej Sztuki lub sprawdź bezpośrednio:

OLIMPIADA ARTYSTYCZNA

[/read]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *