Przepełnione wrażliwością i emocjami, najciekawsze i najbardziej zagadkowe życiorysy… Czyje? Artystów, jakżeby inaczej! Przed Państwem zupełnie subiektywna lista filmów o sztuce, w zupełnie losowej kolejności. Niech nasze oczy ucztują!
[read more]
***
Do wykorzystania na lekcji? – Tak, z legalnych źródeł.
Do matury? – Tak, to zdecydowanie bardziej przyjazna forma przyswajania treści niż słynne ZZZ, aczkolwiek takie mam uwagi: obejrzyjcie te filmy dla przyjemności, nie róbcie notatek, po prostu wybierzcie je zamiast kolejnego serialu i uzupełnijcie nimi swoją wiedzę.
***
1.Frida
Reżyser: Julie Taymor
Rok produkcji: 2002
Czas trwania: 2 godz. 3 min
Amerykańsko-kanadyjsko-meksykańska kolaboracja, opowiadająca o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo (Salma Hayek). Scenariusz został napisany na podstawie książki Haydena Herrery Frida: A Biography of Frida Kahlo. Film opisuje głównie dwa, według reżyserki najważniejsze, mające ogromny wpływ na późniejszą twórczość malarki etapy w jej życiu. Pierwszy to wypadek, w którym jako młoda dziewczyna została trwale okaleczona, drugi-poznanie malarza, rewolucjonisty i niestałego w uczuciach kobieciarza w jednej osobie, Diego Rivery (Alfred Molina). Film Taymor ukazuje Fridę zarówno jako oryginalną malarkę, autorkę szokujących autoportretów, jak i prowokującą otoczenie, niezależną i niekonwencjonalną kobietę.
2.Basquiat – taniec ze śmiercią
Reżyser: Julian Schnabel
Rok produkcji: 1996
Czas trwania: 1 godz. 48 min
Schnabel, sam malarz, opowiada historię życia awangardowego artysty Jean-Michela Basquiata (1960-1988). Basquiat-taniec ze śmiercią przedstawia kolejne etapy kariery, czarnoskórego malarza m.in. przyjaźnie w nowojorskim świecie artystycznym oraz wyjaśnia
przyczyny przedwczesnej śmierci. Film ten ukazuje również życie Basquiata z perspektywy jego dzieciństwa w rodzinie haitańsko-portorykańskiej. Malarz urodził się w Nowym Jorku tam działał na początku jako autor graffiti posługujący się pseudonimem SAMO. Przełomowa stała się jednak znajomość z Andym Warholem (David Bowie), dzięki, któremu Basquiat zdobywał coraz większe uznanie, przyszły sukcesy finansowe, pomimo tego katastrofalna
w skutkach narkomania, w którą popadł zakończyła się przedwczesną śmiercią życie malarza w wyniku zmieszania kokainy z heroiną.
3.Wyjście przez sklep z pamiątkami
Reżyser: Banksy
Rok produkcji: 2010
Czas trwania: 1 godz. 27 min
Amerykańsko-brytyjska komedia dokumentalna, ukazująca francuskiego sklepikarza, prowadzonego pragnieniem odnalezienia i zaprzyjaźnienia się z Banksym, ulicznym artystą o nikomu nieznanej tożsamości. Nominowany do Oscara debiut filmowy brytyjskiego artysty graffiti Banksy’ego, którego bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage’ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie spotkać się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy „murze bezpieczeństwa” w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie.
4.Koneser
Reżyser: Giuseppe Tornatore
Rok produkcji: 2013
Czas trwania: 2 godz. 11 min
Głośny film Giuseppe Tornatore („Cinema Paradiso”, „Malena”) z Geoffreyem Rushem w roli głównej. Film ten ukazuje historie stroniącego od ludzi marszanda, który zakochuje się w tajemniczej zleceniodawczyni, która po śmierci rodziców dziedziczy kolekcję dzieł sztuki o nieoszacowanej wartości. Dziewczyna zleca więc wycenę spadku panu Oldmanowi, szanowanemu właścicielowi domu aukcyjnego. Poukładany świat Virgila Oldmana zaczyna się nagle rozpadać, zaś nowe obowiązki i fascynacja milionerką prowadzą do wspaniałych rezydencji w Rzymie, Wiedniu czy Pradze.
5.Caravaggio
Reżyser: Derek Jarman
Rok produkcji:1986
Czas trwania: 1 godz. 33 min
Brytyjski dramat biograficzny w reżyserii Dereka Jarmana z 1986 r. opowiadający o życiu Michelangelo Merisi da Caravaggio, włoskiego malarza doby baroku. Film oferuje nam unikatowe spojrzenie na życie Caravaggia przez pryzmat jego obrazów. Jest on także jedną długą retrospekcją, próbującą odpowiedzieć na pytanie, jak do tego wszystkiego doszło. Caravaggio ukazany przez Jarmana sprzedaje swe obrazy, handluje także swoim ciałem. Przygarnia go kardynał Del Monte, wielki koneser sztuki, zlecając namalowanie scen z życia świętego Mateusza. Artyście pozują zaprzyjaźniony z nim szuler Ranuccio oraz Lena, jego kochanka. Koniec końców historia filmu prowadzi nas do sedna, czyli uczuciowego trójkąta, niespodziewanie jednak pewnego dnia ciało Leny zostaje wyłowione z Tybru…
6.Dziewczyna z perłą
Reżyser: Peter Webber
Rok produkcji: 2003
Czas trwania: 1 godz. 40 min
Adaptacja powieści Tracy Chevalier pod tym samym tytułem „Dziewczyna z perłą”. Opowieść o fascynacji XVII-wiecznego malarza Johannesa Vermeera młodą służącą, Griet, którą to artysta uwiecznił na słynnym obrazie, oraz w której malarz niespodziewanie odnajduje bratnią duszę. Griet staje się jego modelką i muzą. Zarówno film, jak i powieść, całkowicie osnute są wokół jednego z najsławniejszych obrazów holenderskiego malarza Jana Vermeera. Opisują okoliczności powstania dzieła, jednak nie są oparte na żadnych źródłach, a jedynie na wyobraźni pisarki.
7. Młyn i krzyż
Reżyser: Lech Majewski
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 96 min
Rok 1564. Władana przez arcykatolickich Habsburgów Flandria skłania się ku kalwinizmowi
i żąda autonomii. Filip II Hiszpański wprowadza politykę terroru dla innowierców. Szaleje inkwizycja. Pieter Bruegel (Rutger Hauer), na zamówienie antwerpskiego bankiera
i kolekcjonera dzieł sztuki Nicolaesa Jonghelincka (Michael York), maluje „Drogę na Kalwarię”. Film jest adaptacją książki Michaela Gibsona, poświęconej obrazowi „Droga krzyżowa” pędzla Pietera Bruegla (starszego).
8.Pan Turner
Reżyser: Mike Leigh
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 2 godz. 29 min
Brytyjsko-niemiecko-francuski film biograficzny z 2014 roku według scenariusza Mike’a Leigha. Film ten opowiada historie J.M.W. Turnera, brytyjskiego malarza żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, który przez nowatorskie stosowanie kolorów i światła spotkał się z falą krytyki. Artysta uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców romantyzmu
i prekursora impresjonizmu. Był niespokojnym duchem swoich czasów, artystą niepokornym, buńczucznym, wielkim myślicielem. Prywatnie był jednak wrażliwym, ekscentrycznym człowiekiem.
9.Picasso – twórca i niszczyciel
Reżyser: James Ivory
Rok produkcji:1996
Czas trwania: 2 godz. 3 min
Amerykański film biograficzny z 1996 roku na podstawie powieści Arianny Stassinopoulos Huffington. Film opowiada o tym jak Pablo Picasso poznaje młodziutką Françoise Gilot oraz jak kobieta ta staje się towarzyszką jego życia. Reżyser niemal całą swoją uwagę skupia właśnie na grze kochanków, pomimo tego film przedstawiający późny okres życia malarza, prowadzi widza przez meandry skomplikowanego związku artysty ukazując jak trudnym i nieprzewidywalnym był partnerem. Nieustannie targany emocjami Picasso, potrzebujący kobiety pięknej, inteligentnej oraz namiętnej.
10.Klimt
Reżyser: Raoul Ruiz
Rok produkcji: 2006
Czas trwania: 1 godz. 37 min
Krótki opis: Portret austriackiego artysty Gustava Klimta, którego niezwykłe obrazy
stały się symbolem stylu art nouveau końca XIX i początku XX wieku. Film Raoula Ruiza odzwierciedla losy austriackiego artysty malarza i w dosadny sposób pokazuje, jak doszedł on do sławy oraz większych pieniędzy ,a jednocześnie jak jego obrazy stały się jednymi z najbardziej charakterystycznych na przełomie XIX i XX wieku. W tym samym czasie odradzał się niedoceniony styl Art Nouveau, a dzięki pracom Klimta został on rozsławiony na cały świat.
11. Dziewczyna z fabryki
Reżyser: George Hickenlooper
Rok produkcji: 2006
Czas trwania: 1 godz. 30 min
Film biograficzny z 2006 roku, wyreżyserowany przez George’a Hickenloopera. Film
ten opowiada o amerykańskiej aktorce Edie Sedgwick, muzie Andy’ego Warhola. W postać Sedgwick wcieliła się amerykańska aktorka Sienna Miller, Warhola zagrał Guy Pearce.
Młoda Edie Sedgwick rzuca studia i udaje się do Nowego Jorku. Tam poznaje artystę
Andy’ego Warhola, a następnie zostaje jego muzą.
[/read]