Rozrywka… Potrzebuję rozrywki! Chłodne wieczory, czas wolny, impreza, spotkanie z przyjaciółmi czy rodziną to idealny czas by… zagrać! Gry planszowe czy komputerowe? A może wpleciemy w to jeszcze wątek sztuki? Przed Wami kilka propozycji
[read more]
- Quiz kultura i sztuka Polska (gra planszowa)
Gra dzięki której poznasz kulturę, a przede wszystkim sztukę Polski. Polska kultura i sztuka w przeszłości jak i współcześnie odgrywa istotną rolę w kulturze europejskiej, jak i światowej. Osiągnięcia polskich twórców i artystów niejednokrotnie prezentowały najwyższy światowy poziom i są świetnym tematem do stworzenia gry, która jednocześnie uczy i bawi. „Quiz kultura i sztuka Polska” to emocjonująca gra i zabawa, w której można sprawdzić i wzbogacić swoją wiedzę na temat polskiego filmu, malarstwa, architektury, teatru, muzyki, a także wielu wybitnych polskich twórców i artystów. Gra zawiera ok. 102 karty „pytań i odpowiedzi”, 8 kart liter „a” i „b”, 4 pionki do gry, kostka do gry oraz 80 żetonów.
2. Znawca sztuki (gra planszowa)
Jest to gra planszowa, w której gracze odwiedzają miejsca związane ze sztuką lub spotykają artystów, dzięki czemu z czasem stają się tytułowymi „znawcami sztuki”. Każdy z graczy będzie potrzebował 5 pionków oraz kostki (może też być jedna wspólna), zasady „Znawcy sztuki” wyglądają mniej więcej tak: Na początku ustawiamy 1 pionek na dowolnej czarnej postaci na planszy oraz po 1 pionku w tabeli na napisach: Literatura. Malarstwo, Rzeźba, Muzyka. Rozpoczyna osoba, która wyrzuci największą niepowtarzalną liczbę, potem będą się poruszać kolejno gracze siedzący na prawo, w swojej kolejce gracz rzuca kostką i przesuwa swój pionek zgodnie ze strzałką o tyle pól, ile wypadło oczek. Jeśli ruch zakończy się na polu z budowlą, to gracz przesuwa swój pionek w tabeli o tyle pól i w tej kolumnie, na który wskazują symbole przy jej nazwie, natomiast jeśli gracz zatrzyma się na polu z postacią, to znaczy, że spotkał znanego artystę i porozmawiał z nim. Dzięki zdobytej wiedzy ma prawo przesunąć jeden, dowolny ze swoich pionków w tabeli o 1 pole, wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie przynajmniej 16 punktów w dowolnej dziedzinie, osiągniecie tego poziomu kończy grę dla wszystkich graczy.
Co ciekawe gra ta jest do pobrania i wydrukowania za darmo!
3. Pastiche (gra planszowa)
„Pastiche” to gra planszowa, w której tematycznie wcielamy się w malarzy, którzy próbują odtworzyć największe dzieła minionych artystów. W praktyce oznacza to, że przez dokładanie kafelków staramy się zdobyć odpowiednie farby, dzięki którym możemy ukończyć malowidła. Aspekt edukacyjny leży w dwóch, a nawet w trzech, kwestiach, po pierwsze, możemy się nauczyć jaki kolor daje odpowiednia mieszanka innych barw oraz podziału kolorów (na podstawowe, drugo- i trzeciorzędne). Po drugie, w chwilach wolnych od myślenia możemy się wczytać w posiadane tabliczki, dowiemy się w ten sposób kto, jaką techniką i kiedy namalował obraz oraz jak się on nazywa i gdzie jest wystawiany, trzecia rzecz do nauczenia się to nowe kolory. Każdy gracz musi dołożyć jeden taki kafelek raz na turę, następnie patrzy jakie kolory powstały na bokach, przykładowo, czerwona plamka obok żółtej pozwoli nam wziąć kartę pomarańczową. Celem gracza jest namalowanie obrazu, czyli zebranie odpowiedniej palety barw, po ich odrzuceniu dzieło uznaje się za skończone i przynosi nam ono odpowiednią liczbę punktów zwycięstwa.
4. Dzieła Mistrzów (gra planszowa)
„Dzieła Mistrzów” to gra planszowa zawierająca 25 kart arcydzieł + 60 kart maźnięć oraz obszerną w informacje instrukcje. Karty arcydzieł są dwustronne. Instrukcja przedstawiona przez producenta wygląda następująco: Na początku rozgrywki układamy je rewersem do góry, w związku z czym otrzymujemy następujące informacje:
- Kwota, którą otrzyma gracz za zniszczenie obrazu.
- Maźnięcia wymagane do ukończenia danego arcydzieła.
Z kolei na awersie widnieje kwota, którą otrzyma osoba nadająca dziełu ostatnie szlify. Po obydwu stronach znajdziemy utrzymane w humorystycznym tonie rysunki. Niewątpliwym atutem gry jest przepiękna oprawa graficzna, starannie wykonane ilustracje wręcz zachęcają do zagrania. Wiekopomne arcydzieła sztuki artystów tj. Salvadora Dalego, Rene Magritte, Leonarda da Vinci czy Michała Anioła zyskały, nazwijmy to – ‘nowe śmieszne detale’, dzięki którym mogą jednocześnie bawić, ale także skłonić graczy do obcowania z wielką sztuką, jak wspomniano wyżej wzrok przykuwa już samo pudło z uroczo zdenerwowaną/przerobioną Mona Lisą.
5. Modern Art. (gra planszowa)
W „Modern art” każdy z graczy wciela się postać właściciela jednej z najbardziej renomowanych galerii sztuki na świecie. Posiada ona kolekcję malowideł obiecujących młodych artystów, którzy już niebawem mogą osiągnąć status wielkich malarzy. Zadaniem każdego gracza jest zdobycie jak największej ilości pieniędzy więc i również sprzedawania obrazów na aukcjach temu, kto zapłaci za nie najwięcej. W tym samym czasie gracze kupują obrazy wystawiane przez konkurentów licząc na to, że obraz, który nabędą okaże się najbardziej popularnym dziełem tego sezonu aukcyjnego. Pod koniec sezonu każdy z uczestników sprzedaje wszystkie zdobyte przez siebie obrazy za cenę odpowiadającą popularności ich twórców, na którą wpływa także ich działalność artystyczna z poprzednich sezonów. Grę wygrywa ten z graczy, który po czterech sezonach będzie miał najwięcej pieniędzy.
6. Inkulinati (gra komputerowa)
„Inkulinati” będąca częścią szerszej fali, w której to co cyfrowe zainspirowane jest historią sztuki, to niesamowita realizacja fantazji o nieruchomych, średniowiecznych rękopisach które nagle zaczynają się poruszać i brać czynny udział jako główna fabuła owej gry. Ożywają nie tylko postaci jak króliki czy osły z marginesów średniowiecznego brewiarza, lecz także można powiedzieć, że c cała średniowieczna sztuka. Akcja gry „Inkulinati”, powstającej w studiu Yaza Games (premiera w 2021 roku), rozgrywa się na kartach średniowiecznej, oraz pełnej tajemnic księgi, w którym o dominację walczy dwóch iluminatorów, wysyłających przeciwko sobie armie ‘narysowanych ‘zwierząt. Bohaterowie gry są zwierzętami (królikami, psami czy osłami) wyposażonymi w wiele wymyślnych broni, począwszy od włóczni, przez miecze, łuki czy bojowo nastawione jeże, znajdziemy tu również niezastąpione oraz fantastycznie przedstawione osły grające na dudach a nawet dbający o duchową stronę konfliktu kapłanów – kotów. Z jej ofiar tryska nie krew, a „praktyczny „atrament, który można później wykorzystać do rysowania kolejnych zwierzęcych wojaków. Wszystko dzieje się w otoczce absurdalnego, średniowiecznego a czasami i rubasznego poczucia humoru. Animator gry zarówno jak i reszta twórców „Inkulinati” swobodnie wykorzystują historię sztuki, tworząc na jej podstawie dość absurdalne, przepojone czarnym humorem animacje, ożywiając postaci ze słynnych obrazów i rycin.
[/read]