Twórca staje się modelem, zleceniodawcą i fundatorem w jednym. Wtedy powstaje autoportret. Artysta przedstawia siebie tak, jak czuje, zgodnie z jego wizją. Czasem zupełnie prosto i szczerze, czasem chce nam powiedzieć coś więcej, używa symboli, czasem… no właśnie, sprawdź!
Cykl przedstawiający, konkretne motywy i tematy w sztuce powstał specjalnie dla Ciebie MATURZYSTO. To idealna „przekrojowa” powtórka, przydatna szczególnie przy zadaniu ostatnim – wypracowaniu!
Artyści na autoportretach ukazują się w przeróżny sposób. Typowe jest przedstawienie przy pracy, w warsztacie, z atrybutami sztuki albo z rodziną lub przyjaciółmi. Zdarza się także, że artyści przedstawiają się jako postaci historyczne, biblijne albo mitologiczne (jest to wtedy tzw. kryptoautoportret – dużo takich przykładów odnajdziemy w twórczości Jacka Malczewskiego).
Wielu artystów malowało autoportrety niemal przez całe swoje życie, tworząc w ten sposób cykle swoich podobizn, pokazując stany, w których się znajdowali, proces starzenia. Z tych autoportretów (często psychologicznych) możemy poznać ich historię – ciekawe w tym kontekście są prace Rembrandta, van Gogha czy Wyspiańskiego.
Poniżej, w galerii zobaczycie wybrane 32 autoportrety wraz z zaznaczonymi nurtami/epokami, w których artyści tworzyli.
>>> Klikając w obraz zobaczysz jego tytuł, autora i dane techniczne <<<
Autorka opracowania: maturzystka historii sztuki – Julita Pasek