Sztuka filmowa [część 2]

Kolejna dawka sztuki na ekranie – na leniwe niedziele, chłodne wieczory, spotkania filmowe. Jeszcze więcej wrażliwców, więcej szaleńców i więcej niesamowitych indywidualności!

[read more]

  1. Duchy Goi
    Reżyser: Miloš Forman
    Rok produkcji:2006
    Czas trwania: 1godz 53min

Zdjęcia do „Duchów Goi” zostały nakręcone w Hiszpanii pod koniec 2005 roku. Akcja filmu rozgrywa się podczas rewolucji francuskiej i przejęciu władzy w Hiszpanii przez bonapartystów. Ukazuje on także działalność inkwizycji i reakcje na nią społeczeństwa hiszpańskiego. Postać malarza Francisco Goi – wbrew tytułowi – nie jest najważniejsza, bohater ma funkcję obserwatora, a niekiedy i narratora będącego jedynie pośrednio zaangażowanym w zdarzenia o randze społecznej. Pionem akcji jest natomiast Młodziutka Ines, muza Francisco Goi, która zostaje oskarżona o herezję i trafia do lochów Inkwizycji.

2. Twój Vincent
Reżyser: Dorota Kobiela / Hugh Welchman
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 1 godz 35 min

Brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską, którego fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha. Bohaterowie obrazów Vincenta van Gogha przedstawiają historię życia oraz tajemniczej śmierci artysty. „Twój Vincent” opowiada burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć. Narracja jest prowadzona przez znajomych malarza – postaci występujące na jego portretach. Film skupia się na tajemniczych  okolicznościach śmierci Vincenta, syn jego przyjaciela – Armand Roulin próbuje dostarczyć list napisany przez van Gogha jego rodzinie, docierając do kolejnych znajomych malarza odkrywa historie kryjące się za jego śmiercią.

3. Van Gogh. U bram wieczności
Reżyser: Julian Schnabel
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 1 godz 50 min

Malarz Vincent van Gogh przenosi się do niewielkiego miasteczka Arles w Prowansji, gdzie próbuje rozpracować swój styl malarski. Nie znajduje jednak zrozumienia wśród mieszkańców. Film ten to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha (Willem Dafoe). W Arles zafascynowany bogatą paletą barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych, prowansalskich polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest, była i będzie sztuka.

4. Marina Abramović: artystka obecna
Reżyser: Matthew Akers
Rok produkcji:2012
Czas trwania: 1 godz 39 min

Film opowiada o życiu i artystycznych projektach supergwiazdy świata sztuki, Mariny Abramović. Film ten to biografia Mariny Abramović, ale jednocześnie zapis performance’u, który odbył się w nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej — MoMA, w 2010 roku podczas retrospektywy jej twórczości. Sama artystka w filmie mówi, że „trzeba się naczekać na poważne traktowanie”. I właśnie to czekanie, swoiste zawieszenie, zatrzymanie akcji było podstawą jej performance’u, wyreżyserowanego przez amerykańskiego reżysera Matthew Akers’ a.

5.Powidoki
Reżyser: Andrzej Wajda
Rok produkcji:2016
Czas trwania: 1 godz 38 min

„Powidoki” to film ukazujący charyzmatycznego malarza Władysława Strzemińskiego, który nie godzi się z socrealizmem i pozostaje wierny swojej drodze artystycznej. Dzieło to inspirowane prawdziwymi wydarzeniami opowiada o okresie stalinizmu w Polsce, gdy Władysław Strzemiński sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Oprócz dbałości w przeniesieniu ówczesnych realiów na ekran, twórcy Powidoków poświęcili wiele miejsca samej sztuce i jej roli w życiu społecznym. W rolę główną wcielił się Bogusław Linda.

6. Cena wszystkiego
Reżyser: Nathaniel Kahn
Rok produkcji:2018
Czas trwania: 1 godz 38 min

Dzieło to jest współczesnym obrazem rynku sztuki, widzianym oczami kolekcjonerów, handlarzy, kuratorów i najlepszych artystów m.in.: Jeffa Koonsa, Gerharda Richtera, Njideki Akunyili Crosby oraz Larry’ego Poonsa.  Film ten przedstawia złożony portret późnego kapitalistycznego społeczeństwa. Trzymając krzywe zwierciadło naprzeciw naszej konsumpcyjnej kultury, film Kahn’a ostatecznie potwierdza nadzmysłową siłę samej sztuki i głęboką potrzebę jej obecności w naszym życiu. „Cena wszystkiego „zostawia nas z trzema pytaniami -Czy znajdujemy się w środku kryzysu sztuki? Czy wartość dzieła naprawdę może być mierzona w dolarach? I najważniejsze, co o konsumpcyjnym charakterze rynku myślą sami twórcy?

7. Złota Dama
Reżyser: Simon Curtis
Rok produkcji:2015
Czas trwania: 1 godz 49 min

Brytyjski dramat wyprodukowany przez wytwórnię BBC Films. Główne role w filmie zagrali Helen Mirren, Ryan Reynolds i Daniel Brühl. Film „Złota Dama” jest opartą na prawdziwych wydarzeniach historią Marii Altmann, która walczy z rządem Austrii o zwrot rodzinnego dziedzictwa. Jej częścią jest wart ponad 100 mln dolarów słynny obraz Gustava Klimta „Złota Adela”, czyli „Portret Adeli Bloch-Bauer I” zwany też „Kobietą w złocie”. To on, wraz z wieloma innymi dziełami sztuki, padł ofiarą jednej z najbardziej zuchwałych grabieży,
dokonanej przez nazistowskie władze Austrii.

8. Maudie
Reżyser: Aisling Walsh
Rok produkcji:2016
Czas trwania: 1 godz 55 min

W skrócie jest to opowieść o romansie pomiędzy samotnikiem, a kruchą, ale pełną energii kobietą – Maud Lewis uważaną za jedną z najważniejszych kanadyjskich malarek. Jednak „Maudie” to nie tylko wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki, ale i niesamowita historia jedynego w jej życiu romansu. Maud (Sally Hawkins) nie miała życia usłanego różami – uważana przez wszystkich za „odmieńca”, w młodości po śmierci rodziców zostaje oddana przez brata pod opiekę ciotki. Pewnego dnia zauważa w sklepie ogłoszenie o pracę i postanawia wykorzystać tę okazję. Jeszcze nie wie, że ten moment będzie miał ogromny wpływ na jej życie i kompletnie odmieni jej los, także ten artystyczny.

9. Dziewczyna z portretu
Reżyser: Tom Hooper
Rok produkcji:2015
Czas trwania:2 godz

Amerykański dramat biograficzny zrealizowany w koprodukcji europejskiej. Powstał na podstawie powieści Davida Ebershoffa. Film opowiada historię Lili Elbe, duńskiej, transpłciowej malarki, która poddaje się operacji korekty płci. Małżeństwo artystów malarzy – Einara i Gerdy Wegenerów – zostaje poddane próbie.  W rolach głównych znakomity Eddie Redmayne („Teoria wszystkiego”) i nagrodzona za tę kreację Oscarem i Złotym Globem Alicia Vikander („Ex Machina”). Za kamerą twórca „Jak zostać królem” Tom Hooper.

10. Ostatni portret
Reżyser: Stanley Tucci
Rok produkcji:2017
Czas trwania:1 godz 30 min

Historia życia szwajcarskiego malarza i rzeźbiarza Alberto Giacomettiego.
W pewnym momencie spotyka on na swojej drodze Jamesa Lorda, który jest
pisarzem i miłośnikiem sztuki. Panowie się zaprzyjaźniają, a malarz wychodzi z
propozycją stworzenia jego portretu. Lord zgadza się na pozowanie, nie
przypuszczając, że proces zajmie znacznie dłużej niż zakładał, o wiele dłużej.
Opowieść o geniuszu artysty i niecodziennej, wręcz na początku wymuszonej
przyjaźni. Obraz pokazuje jak ciągle ewoluujący akt artystyczny zbliża do siebie
dwóch, z pozoru bardzo różnych, reprezentujących całkowicie odmienne postawy życiowe mężczyzn.

11. Ostatnia rodzina
Reżyser: Jan P. Matuszyński
Rok produkcji:2016
Czas trwania: 2godz 4 min

Polski film biograficzny z 2016 roku według scenariusza Roberta Bolesty opartego na losach Zdzisława, Tomasza i Zofii Beksińskich, z Andrzejem Sewerynem, Dawidem Ogrodnikiem i Aleksandrą Konieczną w rolach głównych. Film ukazuje losy rodziny Beksińskich w latach 1977–2005, do momentu morderstwa popełnionego na Zdzisławie w jego własnym mieszkaniu. Główną osią fabuły „Ostatniej Rodziny „jest to jak Dziennikarz muzyczny, tłumacz i eseista, syn Zdzisława Tomasz Beksiński wprowadza się do mieszkania obok swoich rodziców. Akcja filmu będzie rozgrywała się na przestrzeni 28 lat, zaś fabuła skoncentruje się na warszawskim okresie życia rodziny Beksińskich. Niebawem wychodzi jednak na jaw, że nad rodziną ciąży fatum. W filmie wykorzystano prywatne archiwalia Zdzisława Beksińskiego.

[/read]

Możesz również polubić

Dodaj komentarz