Cierpienie często towarzyszy człowiekowi. Jego przyczyną może być choroba, ból, strach, czyjaś śmierć, niespełniona miłość, tęsknota… Straszne i poruszające jest cierpienie osób bezbronnych i słabych, dzieci. Różne też bywają reakcje na cierpienie. Niektórzy buntują się przeciw niesprawiedliwości losu, inni przyjmują je z pokorą, mówiąc, że cierpienie uszlachetnia.
Przed wieki cierpienie było temat dzieł sztuki. Rzeźbiarze i malarze często ukazywali je za pomocą różnych alegorii, ale również w oczywisty, bardzo realistyczny sposób. Dzieła o tej tematyce wywołują dużo emocji, a przez swój charakter skłaniają człowieka do wielu refleksji na temat życia ludzkiego.
Czasem werbalne wyrażenie uczuć jest zbyt trudne, wówczas pozostaje wyrazić je poprzez gesty, poprzez ekspresję ciała. Takim właśnie wyrazem cierpienia na przykład może być wydanie okrzyku czy wykrzywienie twarzy. Przy oglądaniu tak ekspresyjnych prac, zwracajmy uwagę na kolor, sposób malowania (np. szybkie pociągnięcia pędzla), fakturę, światło – te wszystkie elementy mogą potęgować cierpienie na pracy.
>>> Klikając w obraz zobaczysz jego tytuł, autora i dane techniczne <<<
Autorka wyboru dzieł: Natalia Wójcik – maturzystka hs