Przegląd książek wydawnictwa: Narodowe Centrum Kultury, które przydadzą Ci się do matury!
Z pewnością wielu z Was…. Nie, stop. Z pewnością wszyscy doświadczyliście trudności w znalezieniu solidnych materiałów do nauki przed egzaminem maturalnym z historii sztuki. Nie ma przecież żadnych oficjalnych podręczników i opracowań. W przeciwieństwie do innych przedmiotów, historia sztuki często wydaje się labiryntem bez wyraźnej ścieżki do nauki. Ale nie martwcie się, jak zwykle mam dla Was kilka propozycji wartościowych książek. Tym razem, w ramach współpracy z Narodowym Centrum Kultury, chcę Wam przedstawić aż 4 książki, które z pewnością Wam się przydadzą. Oto 4 moje polecajki!
Ogólnie sztuka dwudziestolecia międzywojennego w Polsce to dużo grup artystycznych, dużo ważnych nazwisk i pojęć do zapamiętania. To czas, kiedy po zdobyciu niepodległości Polska odradza się – w dużym stopniu z udziałem sztuki i kultury. Artyści i artystki tworzący w tym czasie inspirują się kierunkami obecnymi w sztuce Europy, ale nie tak 1:1. Łączą się w grupy i tak np. grupa Formistów inspiruje się kubizmem, ale jednocześnie futuryzmem i ekspresjonizmem, łącząc to jeszcze ze sztuką ludową. Nie da się ukryć, jest skomplikowanie, ale jak wiecie dla mnie skomplikowanie = różnorodnie = CIEKAWIE! Tak, te czasy są niezwykle ciekawe. Wystarczy tylko dobrze i logicznie te wszystkie zjawiska zaobserwować.
Na początek duże plusy – piękne ilustracje i ładne wydanie! Od razu przyjemniej się czyta!
W książce “Sztuka dwudziestolecia” odnajdziecie wybrane ważne zjawiska, wydarzenia i osoby. Nikomu nie trzeba przedstawiać Witkacego, ale czy na pewno znacie tajniki jego firmy portretowej? Pamiętacie o koncepcji czystej formy? Który rodzaj portretu byście wybrali gdyby artysta miał namalować Was?
Pssst… zerknij na mój instagram – tam też piszę o tym temacie i o tej ksiażce!
“Słowiańska boginka”. Uwielbiam to określenie! Zofia Stryjeńska, proszę Państwa! Któż jak nie ona mógł nadać kształt mglistym przekazom o słowiańskich bóstwach.
Lubię też rozdział o drzeworycie (odrodzenie tej techniki zawdzięczamy m.in. Skoczylasowi – pamiętajcie, doczytajcie!). A już na pewno polecam rozdział o ekscytującym tytule: “Paryski sukces dziewczyn spod Wawelu” – 100% szans, że tak ważne wydarzenie jak sukcesy Polek i Polaków na Międzynarodowej Wystawie Nowoczesnych Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłowych w Paryżu w 1925 r. mogą pojawić się na maturze!
Na końcu książki znajduje się słowniczek – lubimy takie rozwiązania.
Jeszcze zdradzę Wam jeden smaczek – książka ma formę szkicownika, czyli są w niej miejsca, gdzie zainspirowani wiadomościami wyrazicie swoje twórcze poszukiwania jako szkice, rysunki, kolaże, teksty.
Kolejnym cennym źródłem informacji jest katalog powystawowy poświęcony Janowi Matejko. Warto najpierw wspomnieć, że NCK wydaje katalogi wystaw, które pokazywane są w ich galerii: Kordegarda (Warszawa). Pamiętajcie, że pytania o Matejkę z wielkim prawdopodobieństwem mogą pojawić się na maturze, to przecież jeden z najbardziej znanych polskich twórców!
Czym jest katalog wystawy?
To wydawnictwo towarzyszące wystawie. Zawiera na pewno notę biograficzną wystawiającego artysty, tekst towarzyszący wystawie, reprodukcje dzieł, a często recenzję twórczości. Katalogi wystaw wydają np. muzea czy galerie. Czasami są to szczegółowe opracowania wystawianych zbiorów. Zawierają wówczas ich fotografie, wymiary, datowanie, informację o ich pochodzeniu, a także bibliografię dotyczącą wystawianych obiektów
To wydawnictwo towarzyszące wystawie. Zawiera na pewno notę biograficzną wystawiającego artysty, tekst towarzyszący wystawie, reprodukcje dzieł, a często recenzję twórczości. Katalogi wystaw wydają np. muzea czy galerie. Czasami są to szczegółowe opracowania wystawianych zbiorów. Zawierają wówczas ich fotografie, wymiary, datowanie, informację o ich pochodzeniu, a także bibliografię dotyczącą wystawianych obiektów
2023 rok to 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Matejki. 2023 został także ustanowiony Rokiem Jana Matejki – stąd ta piękna wystawa w Kordegardzie. W katalogu Jan Matejko “Przedobrazy” znajdziecie nie tylko reprodukcje dzieł tego mistrza, ale również bogatą analizę jego twórczości. Wystawa zorganizowana w Kordegardzie prezentowała nieznany szerszej publiczności dorobek rysunkowy mistrza.
*** Oglądając te rysunki wpadłam na pomysł ciekawych pytań, które mogłyby się znaleźć w arkuszu maturalnym. Spójrzcie sami na te reprodukowane szkice i pomyślcie czy wiecie, do jakiego obrazu były bazą, tytułowym “przedobrazem”.
Podobnie jak w przypadku Matejki, przygotujcie się na pytania dotyczące Nowosielskiego. Katalog powystawowy dedykowany temu artyście pomoże Wam zgłębić jego życie i twórczość. Publikacja dotyczy wystawy “Przeciwpragnienia” zorganizowanej w 2023 r. w Kordegardzie. Rok 2023 również nie był przypadkowy – to stulecie urodzin malarza.
Na co zwracać uwagę analizując styl malarski Nowosielskiego? Wiecie jak ważne w jego twórczości są ikony? Bardzo dobrze zostało to wytłumaczone w tekście wstępnym do publikacji, a pytanie dokładnie o te kwestię pojawiło się w pytaniu maturalnym w 2023. To taka wskazówka, kiedy obchodzimy okrągłe rocznice urodzin, śmierci artysty, albo rok ogłoszony jest jego nazwiskiem – po prostu poczytajmy o nim troszkę więcej 😉 W katalogu doczytacie też biografię artysty.
Ostatnią propozycją na dzisiaj jest książka poświęcona polskiej sztuce sakralnej. To obszar, który często przewija się na maturze. Książka ta dostarczy Wam wiedzy na temat różnorodnych form sztuki sakralnej w Polsce, umożliwiając pełne zrozumienie i docenienie jej znaczenia. Muszę zaznaczyć, że jest to pozycja dla osób, które już mają troszkę większe doświadczenie z historią sztuki, a szczególnie tą religijną w Polsce. Książka prezentuje myśli wybitnych badaczy i przedstawicieli różnych dziedzin artystycznych. Znajdziemy tu podsumowanie dotyczące wyzwań i zadań jakie stoją między ludźmi sztuki a Kościołem. W relacjach tych nie pominięto teatru, muzyki, malarstwa, rzeźby i architektury. Jeśli interesują Was takie zagadnienia jak: architektura współczesnych polskich kościołów, religijna kultura muzyczna, pojęcie sacrum, czy rola Kościoła w obecnej kulturze teatralnej czy filmowej – to na pewno jest to propozycja dla Was!
Pamiętajcie, że to tylko kilka propozycji, a świat książek o sztuce jest ogromny. Warto jednak zacząć od solidnych podstaw, a takie dadzą Wam na pewno wspomniane książki NCK. Trzymam kciuki za Wasze przygotowania do matury z historii sztuki. Zostajemy w kontakcie!
Zastanawiacie się jak zdobyć te książki? Bardzo proszę:
https://sklep.nck.pl/pl/p/Sztuka-dwudziestolecia.-Formy-i-konteksty/874
https://sklep.nck.pl/pl/p/Jan-Matejko.-Przedobrazy-Antepaintings/1010
https://sklep.nck.pl/pl/p/Jerzy-Nowosielski.-Przeciwpragnienia-Counterdesires/1005
Post powstał w ramach współpracy reklamowej z Narodowym Centrum Kultury
#reklama
POST SPONSOROWANY