Łączy ich pokrewieństwo lub powinowactwo. Wielopokoleniowa, patriarchalna rodzina połączona silnymi więzami była w dawnej kulturze polskiej przedstawiana jako jeden z filarów narodowego bytu. Dopiero dziewiętnastowieczny bunt romantyków odrzucił wizerunek tradycyjnej rodziny. W sztuce XX wieku coraz trudniej znaleźć w sztuce i literaturze wizerunki wzorowej rodziny. Wiele jest jednak prac i utworów poświęconych rozkładowi więzi rodzinnych. Motyw rodziny możemy analizować na przykładach prac z różnych okresów sztuki, w różnych kontekstach. Zobaczcie!
Artyści podejmujący temat rodziny w swojej sztuce przedstawiają ją w bardzo różnorodny sposób. Niektóre przedstawienia mają skłaniać do przemyśleń – często pokazują dlatego rodziny dysfunkcyjne, niepełne, patologiczne, kalekie. Ukazują problemy, z którymi zmagają się poszczególni jej członkowie: brak więzi między małżonkami, między rodzicami a dziećmi, rodzeństwem. Inni wręcz przeciwnie – pokazują swoje lub inne rodziny, które są radosne, szczęśliwe, okazują sobie miłość.
Biblia – pierwszą biblijną rodziną jest oczywiście Adam i Ewa oraz ich synowie. Pomimo początkowego przebywania w raju, poprzez grzech, rodzina trafia na ziemię, gdzie musi cierpieć głód i wszelkie niedogodności. Najpopularniejszą rodziną jest nowotestamentowa Święta Rodzina, czyli Maryja, Józef i Jezus. Ich wzajemne stosunki są często pokazywane jako wzór dla każdej rodziny.
W kontekście religijnego pokazywania rodziny warto wspomnieć o typie Piety przedstawiającym Matkę Boską ze zmarłym ciałem Chrystusa na kolanach albo o typie Pięknej Madonny, lub po prostu Maryi z Dzieciątkiem, a także Świętej Annie Samotrzeć.
W specyficzny sposób, często bardzo reprezentacyjny i oficjalny (choć nie zawsze!) pokazywana jest rodzina królewska/rodzina władcy.
Tematem malarstwa mogą być ważne wydarzenia z historii rodzin – moment zawarcia małżeństwa, pogrzeb… ale i zwykłe, codzienne sceny – spacery, spotkania, momenty spożywania posiłków, zajmowania się dziećmi.
>>> Klikając w obraz zobaczysz jego tytuł, autora i dane techniczne <<<
Autorka wyboru prac: Natasza Bułka – maturzystka hs