Motywy w sztuce: Kobieta jako muza

Kobiety inspirowały twórców od początku ludzkości. W czasach prehistorii były symbolem życia, później stały się również synonimem piękna i ideału. Każdy artysta pokazywał je w indywidualny sposób. Często w akcie, by uchwycić ich ciała, ale też w strojach charakterystycznych dla danych epok.

Niektóre kobiety pokazywały się w sztuce częściej niż inne. Przykładem może być Najświętsza Maria Panna, której kult panował za czasów gotyku. Poświęcono jej wiele rzeźb, obrazów oraz liczne kościoły budowano pod jej wezwaniem. Prawdopodobnie najczęściej uwiecznianą kobietą jest oczywiście Afrodyta lub inaczej Wenus – bogini piękna z mitologii greckiej i rzymskiej. Umiłowana przez antycznych rzeźbiarzy, wróciła do łask w renesansie i została w sztuce już do końca jako nieśmiertelny motyw.

Nie brakuje również w tym temacie prac przełomowych. Jedną z nich jest “Początek świata” Courbeta, który pokazuje części intymne kobiety przeprowadzając tym rewolucje w temacie aktów. Inną pracą jest “Szał Uniesień” Podkowińskiego, pokazujący kobietę w ekstazie. Obraz ten był niezwykle kontrowersyjny w czasach współczesnych artyście, który sam pociął płótno. Również “Olimpia” Maneta wywołała burzę wśród odbiorców sztuki tamtych czasów jako, że przedstawia on pracownicę seksualną o czym świadczą jej atrybuty takie jak tasiemką na szyi czy lekko spadający ze stopy bucik.

Antyczne muzy były kobietami i to utwardziło się w kulturze i sztuce do tego stopnia, że wszystkie kobiety postrzegamy teraz jako muzy, synonim piękna, ideały, które są źródłem inspiracji i życia. Ich ciała były pokazywane na wiele różnych sposobów od idealizacji, przez realizm, aż po deformacje, a jednak na zawsze zostawały piękne. Kobiety to również wielka siła co możemy zauważyć na przedstawieniach między innymi biblijnej Judyty. Kobiety są wszechstronne i to możemy zaobserwować w różnorodnych ich przedstawieniach. Jest to również uniwersalny motyw obecny przez całą historię sztuki, na całym świecie. Moim zdaniem to jeden z najlepszych motywów w sztuce.

Opracowanie: Jagoda Walczak

Możesz również polubić

Dodaj komentarz